1

Bill Gates przyznał w jednym z ostatnich wywiadów, że „absolutnie” poprze dyrektora generalnego Satyę Nadellę, jeśli ten zdecyduje się na wydzielenie działu Xbox z Microsoftu jako osobnej firmy.

W rozmowie z telewizją Fox Business (od 27 minuty), legendarny założyciel Microsoftu zauważył, że wydzielenie segmentu konsolowego nie byłoby jednak „oczywiste”, ze względu na wspólną strategię dla całej firmy z Redmond.

- Bierzemy gry na PC oraz na Xboksy i zbliżamy je do siebie - dodał. - Moc chipów graficznych pozwala na tworzenie wspaniałych produkcji.

- Mam pewność, że Satya i cały zespół się temu przyjrzą, to zależy od nich. Będziemy mieli ogólną strategię dla gier, dlatego nie jest to tak oczywiste.

- Czy wspierałbyś decyzję o wydzieleniu działu Xbox? - zapytano Gatesa.

- Absolutnie - odparł menedżer.

Komentarz ten został zaprezentowany i odebrany przez media jako bezpośrednia rekomendacja ze strony Gatesa, co zmusiło Microsoft do wyjaśnienia sytuacji.

„Jak wskazał Pan Gates, Microsoft jest zaangażowany w rynek gier na wielu platformach, z Xboksem w centrum naszej strategii” - wyjaśnia odpowiedzialny za komunikacje Frank Shaw w rozmowie z Eurogamerem. „Pozostajemy wierni Xboksowi i milionom fanów na świecie.”

Kwestia wydzielenia działu konsolowego jako oddzielnego podmiotu pojawiała się już wcześniej, gdy podobny ruch miał rzekomo rozważać Stephen Elop, wymieniany wśród kandydatów do przejęcia stanowiska dyrektora generalnego.

Jednak posadę objął Nadella, który nie czekał z restrukturyzacją. Zespoły Xbox, Xbox Live, Xbox Music, Xbox Video oraz Microsoft Studios zostały ujednolicone i połączone, pod przewodnictwem Phila Spencera.

Xbox One debiutował w listopadzie ubiegłego roku i sprzedaje się obecnie w wolniejszym tempie niż PlayStation 4, ale na wrzesień zaplanowano premierę w wielu kolejnych krajach, w tym w Polsce.

Microsoft szykuje podobno duże zapowiedzi na targi E3 w czerwcu, gdzie ma skoncentrować się właśnie na graczach. W nieoficjalnych doniesieniach wymienia się między innymi projekt japońskiego RPG czy odświeżoną wersję Halo 2.

Reklama