Świetne wyniki PlayStation 4 nie uchronią Sony przed stratami

Segment PC psuje rezultaty.

1
Kazuo Hirai

Sony jest zapewne zadowolone z lepszych od oczekiwanych wyników PlayStation 4 i sprzedaży 7 milionów egzemplarzy od premiery, jednak dział konsolowy to tylko wycinek działalności japońskiej korporacji.

Firma opublikowała dzisiaj ostrzeżenie, w którym poinformowano, że wyniki finansowe za rok fiskalny 2014 będą gorsze od przewidywanych w lutym.

Nowe prognozy mówią już o stracie na poziomie ok. 1,3 mln dol. Jeszcze w lutym wymieniano 1,1 mld dol. straty, a wcześniej - w październiku 2013 - wspominano nawet o zysku.

Wśród powodów wymienia się między innymi dodatkowe koszty związane ze sprzedażą działu PC. Od czasu ogłoszenia tego kroku, laptopy Vaio radzą sobie coraz gorzej, przez co firma musiała odpisać niemal 300 mln dol. zaplanowanych przychodów. Dobra wiadomość jest taka, że strata powinna zostać zniwelowana w roku fiskalnym 2015, gdy znikną obciążenia związane z działalnością PC.

Następne 244 mln dol. pochłonie produkcja fizycznych nośników za oceanem. Sony ujawniło, że zapotrzebowanie na płyty maleje szybciej, niż oczekiwano, zwłaszcza w Europie.

Ostrzeżenie o stratach kontrastuje z większą sprzedażą, która ma wzrosnąć nawet o 18 procent.

Dyrektor generalny firmy, a dawniej szef PlayStation - Kazuo Hirai - już od dwóch lat prowadzi restrukturyzację, starając się wypracować zyski, ale na przeszkodzie stoi głównie małe zainteresowanie telewizorami.

Pozytywne wieści płyną właśnie z działu PlayStation, gdzie w kwartale zakończonym 31 grudnia zanotowano 172 mln dol. przychodów i wzrost sprzedaży o imponujące 64,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami