Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 2 - porównanie grafiki na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360

Bez wyraźnego zwycięzcy.

Digital Foundry przygotowało analizę oprawy graficznej i optymalizacji Dark Souls 2 w wersji na konsole PlayStation 3 i Xbox 360, testując „największe zmiany techniczne w historii serii”.

Na obu platformach tytuł działa w natywnej rozdzielczości 1280×720, w odróżnieniu od 1024×720 w Dark Souls. „Największą przewagą na PS3 jest lepsze filtrowanie tekstur, gdy na X360 wcześniej widać rozmyte obiekty” - czytamy w artykule. Sprzęt Microsoftu zyskuje jednak na lepiej dopracowanych efektach przezroczystości, widocznych podczas wybuchów czy w ogniskach i wodospadach.

„Warto zauważyć, że geometria i jakość tekstur są całkowicie identyczne na konsolach starszej generacji.” Szczegóły zobaczyć można w obszernej galerii porównawczej.

Twórcy przygotowali całkiem nowy model oświetlenia dla Dark Souls 2, oferując dużo ciekawsze i dynamiczne efekty świetlne, podczas korzystania z pochodni czy też oglądania zachodu słońca w Majuli. Problemem są jednak spore i nienajlepsze cienie postaci i obiektów. Silnik powstał z myślą o technologii DirectX 11, możliwe więc, że w debiutującej 25 kwietnia wersji PC element ten będzie bardziej dopracowany.

Kolejnym dużym dodatkiem w najnowszej odsłonie serii jest ambient occlusion, pozwalający na generowanie subtelnych szczegółów i głębi obrazu. Poprawiono także symulację fizyki, za pomocą technologii Morpheme i Havok.

Kliknij w miniatury, by przełączać poszczególne obrazki. Używaj wskaźnika myszki w postaci lupy na obrazku, by oglądać i porównywać poszczególne elementy:

PlayStation 3
Xbox 360
PS3 oferuje minimalnie lepsze filtrowanie tekstur, co udowadnia lepsza widoczność kamieni w oddali
PlayStation 3
Xbox 360
Lepsze efekty przezroczystości z wersji X360, widoczne w ogniskach, wodospadach i plamach krwii - bardziej rozmyte na PS3.
PlayStation 3
Xbox 360
Jakość tekstur jest identyczna w obu wersjach. Widać też zastosowanie technologii Havok.
PlayStation 3
Xbox 360
Niebo w tle ma zaskakująco niską jakość, zwłaszcza w porównianiu z zapowiedziami z 2013 roku.
PlayStation 3
Xbox 360
Nowy silnik generuje dynamiczne oświetlenie, rzucane przez pochodnie, ale także przez ogniska.
PlayStation 3
Xbox 360
Wszystkie elementy postaci podlegają rozmyciu obrazu, od ciosów rapierem, do tarczy na plecach.
PlayStation 3
Xbox 360
Ambient occlusion to kolejny z dużych dodatków w nowym silniku. Dodatkowa warstwa cieni dodaje scenom głębi.

Nowe rozwiązania techniczne wiążą się jednak z dodatkowymi obciążeniami sprzętu, co przekłada się na zastosowanie wysokiego poziomu skalowania level-of-detail (LOD) - obiekty „wyskakują” przed oczami, by ograniczyć liczbę renderowanych jednocześnie elementów.

Autor zwraca także uwagę na wcześniejsze prezentacje gry, gdy we fragmentach, pochodzących rzekomo z wersji PS3, dało się zauważyć efekty graficzne, które nie trafiły do premierowej produkcji.

„Nie ma wątpliwości, że odsłona X360 oferuje płynniejsze doświadczenie, ze średnią przewagą na poziomie 10 klatek na sekundę podczas rozgrywki i w przerywnikach filmowych” - zauważa Digital Foundry. Problemem na konsoli Microsoftu jest jednak brak synchronizacji pionowej, co powoduje tearing obrazu - nie istniejący na PS3.

„Nie ma więc jasnej odpowiedzi. Bez względu na platformę i przebudowany silnik, to nadal kolejna odsłona serii Dark Souls 2, a fani otrzymają satysfakcjonujące doświadczenie na wybranym sprzęcie.”

Cover image for YouTube videoDark Souls 2: Xbox 360 vs. PS3 Comparison
Porównanie wersji PlayStation 3 i Xbox 360
Cover image for YouTube videoDark Souls 2: Xbox 360 vs. PS3 Frame-Rate Tests
Porówanie liczby klatek na sekundę

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Dark Souls II

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze