Microsoft zaskoczył analityków, raportując w II kwartale roku fiskalnego wyniki finansowe lepsze od oczekiwanych, podbudowane w dużej mierze udaną premierą Xbox One.

W okresie od października do 31 grudnia 2013 r. do sklepów wysłano 7,4 mln konsol - 3,9 mln Xbox One oraz 3,5 mln Xboksów 360. Dział firmy odpowiedzialny za sprzęt zanotował przychody na poziomie 4,7 mld dol. - wzrost o 13 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dział sprzętu obejmuje także tablety Surface, które nadal nie radzą sobie najlepiej. W kluczowym okresie świątecznym sprzedano około 2 miliony urządzeń drugiej generacji, co przełożyło się na 893 mln dol.

„Xbox One to dla Microsoftu powód do dumy, pokonali sceptyków” - komentuje analityk Daniel Ives z firmy FBR Capital Markets. „Ale Surface to nadal pole bitwy.”

Łącznie cała firma zanotowała zysk na poziomie 6,56 mld dol. w porównaniu z 6,38 mld w ubiegłym roku fiskalnym. Przychody wzrosły o 14 procent.

W informacji prasowej z wynikami finansowymi nie wspomniano o wyborze nowego dyrektora generalnego. Microsoft już od niemal pół roku pozostaje bez oficjalnego przywództwa, po odejściu Steve'a Ballmera.

„Mimo wszystko tańsze PlayStation 4 zdaje się wygrywać w tym najnowszym pojedynku w grach wideo” - zauważa agencja Reutera.

Reklama