Firma Kaspersky Lab, producenci popularnego oprogramowania antywirusowego policzyli liczbę ataków przeprowadzanych na graczy od czasu premier nowych konsol w listopadzie tego roku.

1
Tak właśnie wygląda haker

Ze zgromadzonych danych wynika, że najpopularniejszym celem ataków w Europie są Hiszpanie, z 138 tys. prób włamań w tym roku. Na drugim miejscu Polska z ponad 127 tys. Globalnie firma rejestrowała 34 tys. ataków dziennie, na PlayStation 4, Xbox One i „innych platformach”.

„Dopiero co mieliśmy dwie największe premiery konsolowe w historii - PlayStation 4 i Xbox One. Oznacza to, że gracze coraz częściej będą celem ataków, zwłaszcza, że maszyny Sony i Microsoftu szeroko wykorzystują Internet” - zauważa David Emm, starszy analityk w Kaspersky Lab, w rozmowie z serwisem Consumer Affairs. „Nie zapominajmy też o PC, ciągle najpopularniejszym wśród graczy, ale także wśród hakerów.”

„Wraz ze wzrostem znaczenia gier wideo w naszych życiach i kulturze, także ataki na graczy będą coraz bardziej wyrafinowane” - dodaje. „Jeśli chcemy cieszyć się nową zabawką, lepiej być ostrożnym, ponieważ zagrożenie jest większe niż kiedykolwiek.”

Firmy Microsoft i Sony nie informowały jeszcze o żadnych atakach na nowe konsole. Zwłaszcza ta druga firma zdaje się dbać o wizerunek po dużym włamaniu do PlayStation Network w 2011 roku, gdy łupem padło ponad 77 milionów haseł, nazw użytkowników i adresów email.

Reklama