„Ołowiany Świt” - 26 kwietnia premiera polskiej książki w świecie S.T.A.L.K.E.R.-a

Powrót do Zony - tym razem na papierze.

Już 26 kwietnia, nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, ukaże się „Ołowiany Świt” - debiut literacki Michała Gołkowskiego i pierwsza polska książka, umieszczona w uniwersum serii strzelanek S.T.A.L.K.E.R.

olowiany swit
Okładka „Ołowianego Świtu”

- S.T.A.L.K.E.R. to więcej niż tylko gra. To wielkie uniwersum. Jego mały fragment stanowią trzy tytuły, które zostały wydane w Polsce - mówi autor, zapytany przez Eurogamera, w jaki sposób planuje przekonać graczy do sięgnięcia po książkę. - Liczę na to, że „Ołowiany Świt” trafi do szerszej grupy czytelników, którzy do tej pory o świecie po Emisji tylko słyszeli, i zaciekawi ich na tyle, by razem z nami wkroczyli tam, gdzie nie sięga cywilizacja XXI wieku.

Choć gry z serii S.T.A.L.K.E.R. cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, to rozbudowana seria literacka znana jest tylko za wschodnią granicą. W Rosji i innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw wydano ponad 30 powieści, a nakłady dochodzą do setek tysięcy egzemplarzy.

Tymczasem w Polsce gracze kojarzą jedynie „Piknik na skraju drogi” od braci Strugackich oraz cykl powieści „Metro”, na bazie których powstała inna postapokaliptyczna strzelanka, od ukraińskiego studia 4A Games.

- Musi być w serii S.T.A.L.K.E.R. coś takiego, co przemawia do głębokich pokładów naszej duszy - głębszych, niż nam się wydaje. Gra z 2007 roku powinna była (jeśli wierzyć prostym regułom dzisiejszego rynku) dawno już zapaść w otchłań niepamięci... - tłumaczy Gołkowski swoje zainteresowanie tematyką. - Tymczasem okazuje się, że jej fani mają się świetnie, a świat Zony kwitnie.

Zapytaliśmy autora, czy szerzej nieznany pisarz miał trudności z debiutem na polskim rynku. Gołkowski przyznaje, że dużo zawdzięcza wydawcy.

- Myślę, że Fabryka Słów dostrzegła to, co mnie zafascynowało już w 2004 roku. Co to takiego? To już akurat każdy musi odkryć sam dla siebie - zachęca.

Premierę książki zaplanowano symbolicznie na rocznicę katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Dzień po rozpoczęciu sprzedaży książki - 27 kwietnia, o godzinie 16:00 - odbędzie się spotkanie z autorem w salonie Empik Junior w Warszawie. To właśnie 27 kwietnia 1986 roku od godziny 16 miasto Prypeć zostało całkowicie opuszczone - powstała „Zona”.

Dotychczas ukazały się trzy gry z serii S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, Czyste Niebo i Zew Prypeci. Gracz wciela się w tytułowego Stalkera, który musi poradzić sobie w nieprzyjaznym środowisku, utworzonym po awarii w elektrownii atomowej. Prace nad czwartą częścią - S.T.A.L.K.E.R. 2 - zostały zawieszone, a właścicel praw autorskich poszukuje prawdopodobnie nowego studia, zdolnego wyprodukować tytuł.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami