Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Twórca architektury PlayStation 4 rozpoczął prace w 2008 roku

„Chcieliśmy, by narzędzia były bogatsze i dużo prostsze w obsłudze” - Mark Cerny.

Główny architekt przy projekcie PlayStation 4 już w 2007 roku zrozumiał, że rozwiązania zastosowane w PS3 doprowadziły do „pewnych problemów” - system był zbyt skomplikowany w porównywaniu do PC i X360.

W tym samym roku Mark Cerny rozpoczął badania nad procesorem x86, który ostatecznie napędzi PlayStation 4. - Nie chcieliśmy, by konsola stała się zagadką, którą programiści muszą rozwiązać przed przystąpieniem do prac nad grą - tłumaczy inżynier w wywiadzie dla serwisu Gamasutra, wspominając procesor Cell z PS3.

Dopiero dedykowane oddziały Sony - Naughty Dog (Uncharted) oraz Sony Santa Monica (God of War) poświęciły sporo pieniędzy i czasu, by dogłębnie poznać konsolę i podzielić się spostrzeżeniami.

Już w 2008 roku Cerny zaczął prosić twórców gier o wskazówki i porady. Zadanie było o tyle utrudnione, że całość musiała zostać tajemnicą. - Nie mogliśmy stwierdzić wprost, że pracujemy nad nowym sprzętem - wyjaśnia. Zapytał więc deweloperów o przewidywania: co powinno pojawić się w następnej generacji.

Jednolita pamięć, więcej rdzeni na obliczenia - odpowiedzieli programiści. Ale także ulepszone narzędzia i środowisko produkcyjne. - Chcieliśmy, by narzędzia były bogatsze i dużo prostsze w obsłudze - twierdzi Cerny. Nowe rozwiązania wykorzystano już przy pracach nad PlayStation Vita.

Rezultaty wieloletniej pracy Marka Cernego poznaliśmy 20 lutego, podczas prezentacji konsoli PlayStation 4 na konferencji w Nowym Jorku.

Cover image for YouTube videoKillzone: Shadow Fall (PS4) First Gameplay [1080p] TRUE-HD QUALITY

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Killzone Shadow Fall

PS4

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze