Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

ARK Survival Evolved - budowanie, pierwszy obóz

Jak zacząć stawianie konstrukcji.

Budowanie jest kluczowym elementem ARK Survival Evolved. W grze można budować złożone, wielopiętrowe struktury, ale zanim do tego przejdziemy, warto zrozumieć podstawy, które znajdziecie na tej stronie.


Na tej stronie:


Od czego zacząć budowę schronienia?

Aby wybudować dany element (polecamy zacząć od postawienia fundamentów), należy najpierw odblokować go w menu engramów, a następnie wytworzyć go z dostępnych surowców w menu wytwarzania przedmiotów (Crafting). Więcej na temat gromadzenia zapasów i zbierania surowców przeczytasz na naszej stronie o surowcach.

Schematy elementów budowli odblokowujemy przy awansowaniu postaci na kolejne poziomy doświadczenia. Schematy znajdziecie w menu engramów, o których szerzej pisaliśmy na stronie o Engramach. Od 3. poziomu postaci można będzie odblokować engramy konstrukcji ze słomy (Thatch), a od 10 poziomu także z drewna (Wood). Są jeszcze inne rodzaje jak budowle z kamienia, metalu czy zaawansowane technologicznie struktury Tek. Ale zacznijmy od początku.


Stawianie budynków

Gdy element konstrukcji jest już gotowy i znajduje się w ekwipunku, wystarczy go aktywować tak, jak każdy przedmiot, który da się skonsumować lub wyekwipować – wciskając przycisk RT na kontrolerze lub lewy przycisk myszy. Przejdziemy wtedy do widoku budowy, w którym zobaczymy zarys wybranego elementu.

Stawiane przez nas elementy w widoku budowy mogą mieć dwa kolory, z których każdy informuje nas o czym innym:

  • Zielony - wszystko w porządku, element jest gotowy do wybudowania i nie blokuje go żaden element środowiska. Można stawiać.
  • Czerwony - coś blokuje postawienie elementu w wybranym miejscu lub z innego powodu nie można ukończyć akcji. Element, który chcemy wybudować, należy przesunąć w inne miejsce bądź obrócić inną stroną.

Wybór potwierdzamy przyciskiem RT/R2 na kontrolerze lub lewym przyciskiem myszy.


Pierwszy obóz

Wybudowanie pierwszego schronienia nie wymaga wielu surowców. Oto, jakie materiały będą potrzebne:

  • Włókno (Fiber) zbierane gołymi rękoma z roślin i krzaków.
  • Słoma (Thatch) zbierana przez atakowanie gołymi pięściami lub innym narzędziem (kilof, toporek) drzew, palm czy bambusów.
  • Drewno (Wood) zbierane jak słoma; przez atakowanie gołymi pięściami lub innym narzędziem (kilof, toporek) drzew, palm czy konarów.
  • Skóra (Hide) zbierana przez atakowanie gołymi pięściami lub innym narzędziem upolowanych lub martwych zwierząt (skóra potrzebna jest do wybudowania łóżka).
  • Kamień i krzemień (Stone, Flint) zbierane w małych ilościach gołymi rękoma z pojedynczych kamieni/ małych ich grupek lub w większych ilościach przez atakowanie kilofem skał (kamień i krzemień potrzebne są do postawienia paleniska).

Najpierw stawiamy fundamenty (1), następnie ściany i kładziemy dach (2), który da nam schronienie przed deszczem. W środku warto postawić proste łóżko (3), które stanowi punkt szybkiej podróży oraz będzie naszym stałym miejscem respawnu. Nieopodal dobrze mieć skrzynkę do przechowywania przedmiotów (4) oraz ognisko (5) będące źródłem ciepła, oraz miejscem, gdzie przygotujemy posiłki jak gotowane mięso.

Słomiane konstrukcje są najprawdopodobniej pierwszymi, jakie odblokujesz i postawisz. Są one dość tanie pod względem kosztu w surowcach, ale za to oferują najsłabszą ochronę przed dinozaurami czy innymi graczami. Od 10. poziomu postaci dostępne będą już drewniane budowle, które oferują nieco lepszą ochronę.

Następnie: ARK Survival Evolved - interfejs: Engramy

Spis treści: ARK Survival Evolved - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: ARK Survival Evolved - dinozaury na początek

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze