Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

AMD ogłasza karty graficzne R9 Fury X, Fury i Nano

Z pamięcią HBM.

AMD zapowiedziało trzy nowe modele kart graficznych, bazujących na nowym układzie Fiji, stanowiącym kolejną wersją dobrze znanej architektury GCN.

Project Quantum

Wszystkie modele wyposażone są w 4 GB pamięci RAM, zabudowanej wokół rdzenia w myśl nowych rozwiązań systemu high bandwidth memory (HBM), o którym niedawno pisaliśmy szerzej.

Stawce przewodzi R9 Fury X, czyli chłodzony cieczą, bezpośredni konkurent GTX 980 Ti od Nvidii. Cenę ustalono na poziomie 650 dolarów (ok. 2400 zł). Premiera 24 czerwca.

Urządzenie może pochwalić się taktowaniem rdzenia na poziomie 1050 MHz, 256 jednostkami teksturującymi, 64 ROP i przepustowością pamięci 512 GB/s. Jest też dużo procesorów streamujących dane - 2096 w porównaniu z 2816 w R9 290X. Maksymalny pobór prądu to 275 W, choć do działania potrzebne są dwa ośmiopinowe złącza.

Zastosowanie pamięci HBM pozwoliło znacząco skrócić kartę - do zaledwie 19 cm. To imponujący wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę tranzystorów - 8,9 mln. Z tyłu GPU znajdziemy trzy złącza DisplayPort i jeden port HDMI 1.4.

Następne w koleje jest R9 Fury za 550 dolarów (ok. 2030 zł), czyli nieco ograniczony, chłodzony powietrzem odpowiednik Fury X. Tutaj specyfikacja jest jeszcze tajemnicą, ale możemy spodziewać się mniejszej liczby procesorów streamujących i ROP.

Jest też karta R9 Nano, także bazująca na układzie Fiji z HBM. Całość mierzy tylko 15 cm, chłodzona powietrzem. AMD zapewnia, że moc z jednego wata jest dwa razy większa niż w przypadku R9 290X, co eufemistycznie uznać trzeba za mało konkretną statystykę. Premiera latem, nie znamy ceny.

Podczas konferencji PC Gaming Show wczoraj wieczorem, dyrektorka generalna AMD pokazała także układ Fury X z dwoma GPU na jednym chipie oraz interesująco wyglądający komputer Project Quantum z dwiema kartami graficznymi. Tu także brakuje jednak szczegółów.

Jest też nowa seria istniejących już urządzeń. Na samym dole R7 360 z 2 GB pamięci, następnie R9 370 z 4GB i R9 380, z takimi samymi zasobami VRAM. Listę zamykają droższe R9 390 i R9 390X, wyposażone w 8 GB pamięci.

Nudzisz się? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze