Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Amazon w 2015 roku wyśle paczki za pomocą zdalnie sterowanych dronów

Początek buntu maszyn?

Sieć sklepów internetowych Amazon planuje w 2015 roku rozpocząć w Stanach Zjednoczonych wysyłkę zamówionych produktów z wykorzystaniem bezzałogowych, zdalnie sterowanych dronów.

W ramach usługi określanej jako „Amazon Prime Air” robot automatycznie zabierze obiekt z magazynu, przypnie do haków i odleci w stronę zamawiającego.

Na nowym pomyśle jako pierwsze skorzystają gęsto zabudowane obszary, gdzie czas dostarczenia przesyłki skróci się nawet do 30 minut.

Główną przeszkodą do realizacji ambitnego konceptu jest FAA (Federal Aviation Administration - Federalna Administracja Lotnictwa, organ nadzoru lotniczego w USA). Agencja rządowa nie opracowała jeszcze stosownych przepisów, obejmujących tak szerokie zastosowanie coraz popularniejszych dronów.

„Mamy nadzieję, że FAA określi zasady już w 2015 roku” - wyjaśnia Amazon. „My będziemy już wtedy gotowi.” Firma chce, by widok Prime Air stał się czymś normalnym, niczym „ciężarówka z pocztą na drodze”.

Poniżej demonstracja usługi. Wiele kwestii pozostaje jeszcze niejasnych: ewentualne uszkodzenia dronów, błędne adresy, kradzieże z powietrza czy dostawy do wielopiętrowych apartamentów.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze