Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Age of Wonders 3 - Poradnik

Poradnik do Age of Wonders 3: Opis gry, interfejsu, instrukcja i kompendium w jednym.

Witamy w darmowym poradniku do gry Age of Wonders 3. Produkcja ta reprezentuje gatunek strategicznych gier turowych, w których w trakcie trwania kolejki możemy wykonać określoną ilość ruchów. Podobnie ma się sprawa z walkami, które również odbywają się w tym trybie. Głównym założeniem podczas grania w Age of Wonders 3 będzie zawsze pokonanie przeciwników na całej mapie, np. w dostępnych dwóch kampaniach fabularnych lub pojedynczych scenariuszach.

W niniejszym poradniku, stanowiącym coś w rodzaju instrukcji czy też kompendium do gry, postaramy się przybliżyć podstawy dość rozbudowanej rozgrywki. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Age of Wonders 3 - Interfejs w szczegółach
Age of Wonders 3 - Bohaterowie i przywódcy, Specjalizacje bohaterów
Age of Wonders 3 - Miasta i szczęście

Age of Wonders 3 - Wszystkie jednostki
Age of Wonders 3 - Drakon: rasa i jednostki
Age of Wonders 3 - Goblin: rasa i jednostki
Age of Wonders 3 - Krasnoludy: rasa i jednostki
Age of Wonders 3 - Ork: rasa i jednostki
Age of Wonders 3 - Wysoki elf: rasa i jednostki

Age of Wonders 3 - Pole bitwy i walka
Age of Wonders 3 - Siedliska

Age of Wonders 3 - Kody, Tipsy

Wkrótce dalsze aktualizacje.

-

Poruszanie się po mapie

Przemieszczanie jednostek po mapie strategicznej jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć dany oddział LPM, a następnie kliknąć na innym polu, do którego chcesz się przemieścić, PPM. Przy kursorze może pojawić się także liczba, która określać będzie ilość tur potrzebnych do dotarcia w dane miejsce. Długość podróży do wskazanego miejsca może być zależna od rodzaju podłoża, po którym wędrujemy, napotykanych przeszkód lub rodzaju jednostek.

Age of Wonders 3 korzysta z tak zwanej mgły wojny, co oznacza, iż widoczne będą tylko te fragmenty mapy, w których była co najmniej jedna twoja jednostka. Gdzieniegdzie znajdują się specjalne miejsca, które po aktywowaniu również odkryją pewien fragment, jednak nie ma ich zbyt dużo. Tak więc głównym sposobem na odkrywanie mapy, jest po prostu podróżowanie po niej.

Walka

Zaraz po eksploracji mapy strategicznej najważniejsza w Age of Wonders 3 jest walka. Rozpoczyna się po każdym zetknięciu się wrogich jednostek na danym polu mapy strategicznej. Wówczas do wyboru masz dwie opcje - albo zasymulować wynik walki (ułatwieniem będzie porównanie wojsk i przybliżona ocena wyniku walki), albo wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, zostaniesz przeniesiony na ekran walki. Możesz wydawać na nim rozkazy przemieszczania się danych oddziałów (podobnie do mapy strategicznej) i atakowania przeciwników. Pamiętaj, aby przemieszczając wojsko nie wykorzystywać wszystkich dostępnych punktów ruchu. W przeciwnym razie na końcu przemieszczenia nie będziesz mógł wykorzystać możliwości zaatakowania. Jeśli w twoim oddziale znajduje się także Bohater, możesz użyć go do rzucania czarów, a wykonywać to możesz praktycznie z każdego miejsca pola bitwy, co stanowi sporą przewagę.

Zasoby

Na górze ekranu w samym środku znajdują się cztery ikony. Dwie z lewej strony, złoto i mana, są bardzo istotnymi zasobami dla całego twojego imperium. Dzięki pierwszemu z nich możesz produkować nowe jednostki, wznosić budynki, udoskonalać już istniejące, a także opłacać istniejących żołnierzy. Ostatnia rzecz jest zresztą bardzo istotna w rozgrywce, gdyż jeśli zabraknie ci złota na wypłaty, jednostki mogą cię najzwyczajniej w świecie porzucić. Dbaj zatem, aby kontrolować jak najwięcej kopalni złota oraz inwestować w budynki, które ułatwiają jego zdobycie. Pamiętaj także, że twoje miasta w pewnym sensie będą rozbudowywać się same, przez co zwiększą liczbę mieszkańców. Teoretycznie przynosi to większe koszty utrzymania, ale w praktyce otrzymujesz więcej rąk do pracy i twoje przychody są coraz większe. Dbaj zatem o rozbudowywanie budynków.

Mana jest potrzebna do rzucania czarów, zarówno na mapie strategicznej, jak i walki. Dzięki niej możesz także produkować niektóre przedmioty, które nie są dostępne od razu. Także pewne rodzaje wojsk, zazwyczaj te magiczne, wymagają "wypłat" w postaci many.

Trzecia ikona w środkowej części ekranu na górze (symbol świecy) to wiedza, potrzebna do przeprowadzania badań. Jest ich wiele rodzajów i zawsze wpływają na umiejętności twojego bohatera lub także całego wojska. Warto wydawać je zgodnie ze swoją taktyką.

Dyplomacja

Zwycięstwo, czy to w kampanii, czy to w pojedynczych scenariuszach, w dużej mierze zależy od przeprowadzanych działań wojennych. Zgodnie z maksymą "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" warto zadbać o przyjacielskie stosunki z niektórymi przywódcami. Dzięki ekranowi dyplomacji możesz zawiązać pokój (zazwyczaj za odpowiednią opłatą), wojskowe przymierze czy też stosunki handlowe. W niektórych przypadkach możliwe jest także przyłączenie danego terenu do twojego. Warto korzystać z dyplomacji jak najczęściej.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Komentarze