Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

30% prowizji nie tylko na Steam - to „branżowy standard”

Tylko 12% w sklepie Epic Games.

Pobieranie 30% prowizji to standard na różnych platformach dystrybucji w branży gier wideo - wynika z raportu opublikowanego przez serwis IGN.

Taki procent od transakcji trafia do właściciela sklepu choćby w przypadku Steama, Microsoft Store, PlayStation Store, Xbox Store oraz AppStore i Google Play.

GOG także pobiera 30%, ale - jak zaznaczyli przedstawiciele firmy - nie w przypadku każdej gry. Wartość ta może być mniejsza w zależności od integracji z GOG Galaxy, premiery gry na innych platformach oraz innych czynników.

Humble Store pobiera tylko 25%, z czego 10% przeznaczone zostaje na cele charytatywne. Najmniejszą prowizję na PC pobiera Epic Games Store - tylko 12%.

Wyjątkowy jest sklep Itch.io, ponieważ klient sam wybiera, jaki procent sumy trafi do właściciela platformy, a jaki do deweloperów.

Okazuje się, że 30% to także standard w sklepach z fizycznymi wersjami, a więc w sieci Amazon, Wallmart, GameStop czy Best Buy w USA. Informatorzy IGN twierdzą, że wszyscy właściciele platform są obecnie nakłaniani do obniżenia prowizji.

Warto też zaznaczyć, że wartość 30% nie zawsze oznacza to samo, ponieważ niektóre sklepy mogą pobierać jeszcze od twórców dodatkowe opłaty.

Źródło: IGN

Tagi
O autorze
Komentarze