Eurogamer.pl

Seria Pokémon sprzedała się w nakładzie 300 milionów egzemplarzy

W ciągu 21 lat.

The Pokémon Company pochwaliło się, że sprzedaż gier z serii Pokémon - zapoczątkowanej 21 lat temu - na całym świecie przekroczyła 300 milionów egzemplarzy.

Dane obejmują 76 tytułów wchodzących w skład cyklu, w tym takie produkcje jak Stadium i Snap z Nintendo 64, czy spin-offy Mystery Dungeon i Ranger. Nie uwzględniono jedynie mobilnych odsłon, bazujących na modelach Free to Play - Pokémon Go i Pokémon Shuffle.

01

Pikachu jest zadowolony z osiągniętego wyniku

Podana liczba odnosi się jednak wyłącznie do wersji pudełkowych. Innymi słowy - nie brano pod uwagę edycji cyfrowych, rozprowadzanych za pośrednictwem usługi Virtual Console (dzięki, GameIndustry).

Seria Pokémon została stworzona przez studio GameFreak. Pierwsze części - Red i Green - w Japonii ukazały się w 1996 roku, na konsoli GameBoy. Dwa lata później produkcje trafiły do Stanów Zjednoczonych, a w 1999 roku do Europy (na rynkach zachodnich zabrakło jednak Green, które zastąpiło Blue).

Podstawowe założenia głównych odsłon cyklu pozostają niezmienione i każda jest przedstawicielem gatunku RPG. Wcielamy się w młodego trenera tytułowych stworków, przemierzającego świat w poszukiwaniu kolejnych istot.

Ważnym elementem są toczone w turach walki. Podczas starć należy wykorzystywać unikalne umiejętności podopiecznych.

Pokémon doczekało się także szeregu pobocznych produkcji o odmiennych mechanizmach rozgrywki. Przykładowo we wspomnianym Snap zabawa polega na robieniu zdjęć napotykanym potworkom. Jest też wydane w ubiegłym roku Pokkén Tournament - bijatyka z sympatycznymi istotami.

Seria sukces zawdzięcza nie tylko grom. W 1997 roku w Japonii rozpoczęto emisję serialu animowanego, który cieszył się dużą popularnością również w Polsce. Dzięki adaptacji, słynny Pikachu stał się maskotką marki.

W ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzały Ultra Sun i Ultra Moon - rozbudowane edycje odsłon sprzed roku. Obie oferują między innymi nowy główny wątek fabularny, dodatkowe mega-ewolucje stworków czy niespotykane wcześniej ataki typu Z-Move.

Niedawno studio GameFreak ujawniło, że kolejne części nie pojawią się na przenośnym 3DS. Nie powiedziano tego wprost, ale najprawdopodobniej następne gry pojawią się wyłącznie na konsoli Switch.

W planach jest także film łączący sceny z udziałem prawdziwych aktorów oraz animacje komputerowe. Obraz - produkowany przez wytwórnię Lionsgate - będzie adaptacją przygód detektywa Pikachu.

Reklama

Komentarze

Komentarze zostały zamknięte, ale możesz kontynuować dyskusję pod innymi materiałami lub na Forum!

  • Wczytywanie...