Eurogamer.pl

„Darmowe” gry na PC podwoiły przychody od 2012 roku

W ramach transakcji cyfrowych.

W ciągu pięciu minionych lat przychody generowane przez dostępne na PC gry typu Free to Play wzrosły dwukrotnie - wynika z danych opublikowanych przez firmę analityczną Superdata.

W udostępnionym raporcie poinformowano, że w tym roku tak zwane „darmowe produkcje” wygenerowały 22 miliardy dolarów. Oczywiście suma pochodzi z obecnych w poszczególnych tytułach transakcji cyfrowych.

01

League of Legends to jedna z najpopularniejszych gier Free to Play

Dla porównania, w 2012 roku przychody były dwukrotnie niższe i wyniosły 11 miliardów dolarów. Eksperci przewidują, że w trakcie najbliższych sześciu lat wspomniana kwota wzrośnie do 25 mld dol.

Raport poświęcono także tradycyjnym produkcjom na PC i konsole, wartych obecnie 8 mld dol. (w 2012 - 5 mld dol.), a więc trzykrotnie mniej niż gry komputerowe z modelem Free to Play.

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że względem danych sprzed pięciu lat znacząco wzrosły sumy generowane przez rozmaite treści dodatkowych pokroju DLC i rozszerzeń - z 2 mld dol. do 5 mld dol.

02

Wartość rynku gier na przestrzeni kilku lat - dane firmy Superdata

Analitycy przyjrzeli się również produkcji, w której transakcje cyfrowe zdają się odgrywać istotną rolę - FIFA 17. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że przychody z cyfrowych przedmiotów kupowanych za prawdziwe pieniądze (kart w trybie Ultimate Team) przewyższyły te ze sprzedaży podstawowej wersji gry.

03

Przychody generowane przez grę FIFA 17 - dane firmy Superdata

Biorąc pod uwagę powyższe dane, nie powinno dziwić, że wydawcy coraz częściej decydują się tworzyć tytuły w stylu Destiny 2, czyli w formie bezustannie rozwijanej usługi. Dzięki temu mogą zarabiać na danym projekcie przez wiele lat po premierze.

Transakcje cyfrowe stają się istotną częścią przychodów poszczególnych firm, co można było zauważyć w niedawnych raportach finansowych Take-Two, czy Ubisoftu. Popularność GTA Online też wskazuje, że gracze skłonni są wydawać pieniądze na wszelkiego rodzaju wirtualne bonusy.

Reklama

Komentarze

Komentarze zostały zamknięte, ale możesz kontynuować dyskusję pod innymi materiałami lub na Forum!

  • Wczytywanie...