Eurogamer.pl

Najciekawsze premiery gier 2017 roku

Zestaw propozycji na następne miesięce.

Rok 2016 za nami, a na horyzoncie kolejne dwanaście miesięcy eksploracji wirtualnych światów w przeróżnych wydaniach, a do tego dwie nowe konsole! Jedno jest pewne - będzie się działo. Poniżej zbiór interesujących propozycji na najbliższy rok.

***

LawBreakers (premiera: 8 sierpnia)

Na pozór kolejna wieloosobowa strzelanka z klasami postaci. Cóż, nie tylko na pozór. Mocną stroną produkcji studia Boss Key będzie jednak osoba głównego projektanta - za prace odpowiada Cliff Bleszinski, który zasłynął głównie dzięki Gears of War. Początkowo Lawbreakers miało opierać się na modelu Free to Play, ale ostatecznie zdecydowano, że projekt zostanie wydany jako pełnopłatna produkcja. Rozgrywka to - jak wspominaliśmy wyżej - zmagania kilku postaci na zamkniętych arenach.

 • Platforma: PC
law

Pogromca Overwatch?

***

Uncharted: The Lost Legacy (premiera: 23 sierpnia)

Samodzielne rozszerzenie, pełnoprawna gra - nazwa nie ma znaczenia, więcej Uncharted to zawsze dobra wiadomość. Produkcja narodziła się jako DLC do Uncharted 4: Kres Złodzieja, ale z czasem wyewoluowała w coś znacznie większego i obecnie określana jest przez twórców, jako „fabularne rozszerzenie”. Podstawowa wersja gry nie będzie wymagana. Akcję osadzono rok po wydarzeniach przedstawionych w ostatnich przygodach Nathana Drake'a. Wcielimy się w znaną z drugiej i trzeciej części cyklu Chloe Frazier, która rusza do Indii w poszukiwaniu legendarnego kła Ganeśy.

 • Platforma: PS4
22

Panie na pierwszym planie

***

Absolver (premiera: 29 sierpnia)

Interesujący debiut od studia Sloclap z Paryża stawia na walkę wręcz, ze sporym naciskiem na elementy RPG. Produkcja zdaje się czerpać pewne inspiracje z serii Dark Souls, jeśli wziąć pod uwagę aspekt „gracz kontra gracz”. Przemierzamy otwarty świat, a po spotkaniu innego użytkownika możemy połączyć siły i wspólnie wkroczyć do walki lub natychmiast rozpocząć sparing. System walki ma oferować głębię i szereg opcji. W dowolnym momencie przełączymy się pomiędzy czterema stylami walki, które dodatkowo zmodyfikujemy za pomocą wybieranych łańcuchów combosów.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
absolver

Ustawka

***

Destiny 2 (premiera: 8 września, 24 października na PC)

W Destiny 2 gracze znajdą się w niezbyt fortunnej sytuacji. Ostatnie bezpieczne miasto na Ziemi upadło, a teren dawnego azylu okupuje elitarna armia zwana Czerwonym Legionem. Ponownie wcielimy się w stworzonego przez siebie Strażnika i postaramy się - wraz z innymi użytkownikami - „odzyskać stracony dom”. Podczas zabawy zwiedzimy „nieznane zakątki” Układu Słonecznego. Twórcy obiecują, że produkcja zaoferuje misje przygotowane nie tylko z myślą o rywalizacji czy kooperacji, ale także samotnej rozgrywce. Szczegółów na razie jednak nie podano.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
destiny

Przeznaczenie

***

Marvel vs. Capcom: Infinite (premiera: 19 września)

Powrót popularnej serii Capcomu ze znanymi postaciami z wielu światów. Potwierdzone debiuty to Mega Man X oraz Captain Marvel, a wróci także Ryu, Iron Man czy Morrigan. Szczegóły na temat produkcji są obecnie skąpe, choć wiemy, że chwilowe wzywanie do pomocy innych postaci zastąpiono teraz możliwością dowolnego przełączenia się na innego bohatera. Tymczasem Infinite w tytule to zapewne nawiązanie do Kamieni Infinity, czyli wybieranych przed meczem przedmiotów, gwarantujących poprawę określonych statystyk.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
17

Piątka!

***

Cuphead (premiera: 29 września)

Mamy nadzieję, że po wielu opóźnieniach unikatowa platformówka w końcu trafi na rynek. A zapowiada się naprawdę ciekawie: nie bez znaczenia przy przekładaniu dat ma być fakt, że według bazowych założeń mieliśmy walczyć tylko z bossami, co w ostatnim roku zamieniono jednak na pełnoprawne „platformowanie”, z etapami i mniejszymi przeciwnikami. Największe wrażenie robi jednak oprawa graficzna, czerpiącą inspiracje z klasycznych kreskówek Disney z lat 30. ubiegłego wieku - z charakterystycznym „postarzeniem” obrazu włącznie.

 • Platformy: PC, Xbox One
cup

Styyyyyyyl

***

Śródziemie: Cień Wojny (premiera: 10 października)

Projektanci ze studia Monolith Productions rozbudowują założenia oryginału, ale nie wprowadzają rewolucyjnych zmian w samych podstawach rozgrywki. Dynamiczna i efektowna walka przypominająca tę z serii Batman Arkham pozostaje w dużej mierze niezmieniona, a tylko odpowiednio urozmaicona. Gracze zajmą się więc brutalnymi pojedynkami z orkami, ale także eksploracją oraz wykonywaniem misji, by stopniowo zyskać sojuszników wśród plemion orków. Śródziemie: Cień Wojny pozwoli wreszcie stawić czoła samemu Sauronowi, który buduje własną, nową armię w Mordorze.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
wojna

Liczymy na kolejne zaskoczenie

***

The Evil Within 2 (premiera: 13 października)

Fabuła nawiązuje do wydarzeń z oryginału oraz dodatków DLC. Bohaterem ponownie jest Sebastian Castellanos, który musi wrócić do systemu STEM - czegoś na wzór wirtualnej rzeczywistości - i spróbować ocalić swoją córkę. Tym razem deweloperzy pozostawią graczom większą swobodę dotyczącą wyboru styl rozgrywki. Użyjemy broni i pułapek, ale będziemy się także skradać.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
evil

Twórcy mają szansę poprawić błędy pierwowzoru

***

South Park: The Fractured But Whole (premiera: 17 października)

Kontynuacja bardzo ciepło przejętego Kijka Prawdy, choć w wykonaniu studia Ubisoft San Francisco - już nie Obsidian Entertainment. Dzieciaki z miasteczka South Park porzucają także tematykę fantasy, ponieważ produkcja skupi się na motywach z komiksów i filmów o superbohaterach. Cartman i spółka wcielą się w herosów, dzieląc się na dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Gracze pokierują zaś postacią z poprzedniej części, choć teraz klas postaci będzie aż dwanaście. Na pewno nie zabraknie też wielu nawiązań do popkultury i niewybrednych żartów.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
13

Liczymy na kolejne zaskoczenie

***

ELEX (premiera: 17 października)

Na pierwszych materiałach wideo Elex nie prezentuje się może zbyt imponująco, ale to kolejna produkcja od studia Piranha Bytes, odpowiedzialnego w przeszłości choćby za serię Gothic czy Risen. We wszystkich tych tytułach to nie oprawa była najważniejsza, lecz fabuła i postacie. Ponownie mamy do czynienia z akcją w otwartym świecie i kamerą umieszczoną za plecami bohatera. Do tego sztywne animacje, przeciwnicy przypominający ścierwojady i stosunkowo wysoki poziom trudności. Czego chcieć więcej?

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
23

Będzie hit na miarę Gothic 2?

***

Gran Turismo Sport (premiera: 18 października)

Sztandarowa seria wyścigowa z PlayStation powraca w nowej odsłonie, stawiającej już niemal w pełni na rywalizację, dzięki szerokiej współpracy z FIA. Najważniejsza nowość? Podobno nagrano nowe dźwięki silników, a wparcie HDR pozwoli po raz pierwszy w historii serii odwzorować prawdziwą czerwień Ferrari. Żarty żartami: mamy do czynienia za produkcją bardziej rozbudowaną od standardowych „Prologów” z przeszłości. Otrzymamy trzy rozbudowane tryby rozgrywki, specjalne esportowe zmagania w ramach FIA Gran Turismo Online Championship i wsparcie PS VR.

 • Platformy: PS4
12

Ktoś pomalował ulicę

***

Assassin's Creed Origins (premiera: 27 października)

Specjalnie dla Origins deweloperzy przedłużyli cykl produkcyjny, a w 2016 roku nie ukazała się nowa część. Zaowocowało to największymi od dawna zmianami w podstawowej formule rozgrywki. To wciąż przygoda w otwartym świecie, ale tym razem twórcy stawiają na większą swobodę, inny model walki, więcej elementów RPG oraz parę innych usprawnień. Historia rozgrywa się w I wieku przed naszą erą na terenach Egiptu i opowiada o początkach zakonu Asasynów. Bohaterem gry jest Bayek z Siwy - oazy położonej niedaleko współczesnej granicy z Libią.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
origins

Koń nie będzie jedynym dostępnym wierzchowcem

***

Super Mario Odyssey (premiera: 27 października)

Nowe Super Mario jest wyjątkowe. To pierwsza od piętnastu lat w pełni trójwymiarowa i „sandboxowa” odsłona serii, nawiązująca pod względem rozgrywki do części 64 oraz Sunshine. Nieliniowość czuć od pierwszych chwil - to świetny powiew świeżości. Głównym celem jest zbieranie księżyców. Eksplorując rozległe lokacje można poczuć dziecięcą radość z szukania ukrytych prezentów, a twórcy podeszli kreatywnie do metod dotarcia dla wielu znajdziek - przede wszystkim różnych rodzajów monet, które wydajemy na kolorowe stroje.

 • Platforma: Switch
mario

Tym razem Mario będzie mógł kontrolować przeciwników

***

Wolfenstein 2: The New Colossus (premiera: 27 października)

Sequel to ponownie strzelanka stawiająca na brutalne, efektowne potyczki, które mają niewiele wspólnego z realizmem. Powraca bohater BJ Blazkowicz znany z poprzednich części, a także kilka innych postaci, które wprowadzono w The New Order. Podobnie jak oryginał, The New Colossus zaoferuje wyłącznie tryb dla jednego gracza. Po wydarzeniach z finału pierwszej części Blazkowicz został ciężko ranny. Zostaje jednak odratowany i może funkcjonować dzięki specjalnemu egzoszkieletowi, który zapewne pomoże mu też w walce.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
wolf

Kolejne starcie z nazistami

***

Call of Duty: WWII (premiera: 3 listopada)

Jak każdego roku, jesienią zadebiutuje kolejna odsłona cyklu Call of Duty, tym razem opatrzona podtytułem WW2, który nie pozostawia wątpliwości co do okresu historycznego wybranego przez deweloperów. Nowa - czternasta - część to powrót do korzeni serii, która zdobyła uznanie graczy historią żołnierzy walczących na frontach drugiej wojny światowej. Deweloperzy ze Sledgehammer Games, odpowiedzialni między innymi za Call of Duty: Advanced Warfare, nie ograniczają się tylko do zmiany settingu, lecz wprowadzają różne modyfikacje rozgrywki, jak brak automatycznej regeneracji zdrowia.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
cod

Powrót do przeszłości

***

Crackdown 3 (premiera: 7 listopada)

Zwariowane Crackdown wróci po siedmiu latach, zapowiedziane jeszcze w 2014 roku. Za prace odpowiada teraz studio Reagent Games, które chce zrealizować założenia stojące za Xbox One od samego początku. Przed premierą konsoli dużo mówiło się bowiem o „potędze chmury” i serwerów rozproszonych, lecz wygląda na to, że to właśnie Crackdown 3 będzie pierwszym przykładem rzeczywistego wykorzystania tej technologii. Do czego? Do generowanych dynamicznie zniszczeń na dużą skalę.

 • Platformy: PC, Xbox One
25

Powrót do miasta neonów

***

Need for Speed Payback (premiera: 10 listopada)

Akcja toczy się w półświatku Fortune Valley, a gracze wcielą się w trzy postacie, zjednoczone w walce z Familią, niebezpiecznym kartelem kontrolującym miejskie kasyna, przestępców i policjantów. Bohaterowie wezmą udział w szeregu wyzwań i imprez, w celu zdobycia szacunka. Wspominana trójka to rajdowiec Tyler, showman Mac oraz Jess, specjalizująca się w ucieczkach przed stróżami prawa. Do tego pięć klas pojazdów: wyścig, drift, teren, drag i ucieczka.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
nfs

Jest i Porsche

***

Star Wars Battlefront 2 (premiera: 17 listopada)

Gra debiutuje dwa lata po premierze pierwszej odsłony. Deweloperzy rozbudowują praktycznie każdy aspekt rozgrywki, a w prace zaangażowano dodatkowe firmy, ze względu na większą skalę projektu. Battlefront 2 zaoferuje nie tylko tryb multiplayer, ale też tradycyjną kampanię fabularną dla jednego gracza, czyli to, czego brakowało w strzelance z 2015 roku. W zmaganiach sieciowych otrzymujemy zawartość związaną ze wszystkimi filmowymi erami uniwersum Gwiezdnych Wojen.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
wary

Nie zabraknie kosmicznych bitew

***

Vampyr (premiera: listopad)

Odpowiedzialni za powstanie przygodówki Life is Strange deweloperzy ze studia Dontnod Entertainment zmieniają gatunek i szykują mroczną grę RPG, z akcją osadzoną w Londynie tuż po zakończeniu I wojny światowej, w czasie panowania „hiszpanki” - jednej z największych pandemii grypy w historii. To właśnie w zdziesiątkowanej w wyniku działań wojennych i choroby stolicy Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się wampiry. Jako nowe dziecko nocy, Jonathan stanie przed dylematem moralnym. Bohater będzie musiał zdecydować czy zaakceptować swoją nową naturę, atakując i zabijając niewinne osoby, czy też być wiernym przysiędze Hipokratesa i leczyć innych.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
vamp

Mrooooook

***

Mount & Blade 2: Bannerlord

Jak wszystkie poprzednie odsłony, Bannerlord powstaje w studiu TaleWorlds Entertainment, z siedzibą w Turcji. Oryginalne Mount & Blade zostało wydane przez Paradox Entertainment, a gra szybko zdobyła uznanie miłośników RPG-ów z ciekawą walką i elementami strategii. Teraz założenia są podobne: tworzona postać reprezentuje jeden ze średniowiecznych stanów i pnie się po szczeblach kariery, rekrutując wieśniaków i najemników do prowadzonej armii. Nie dla fanów najnowszych rozwiązań w grafice.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
 • Premiera: 2017
blade

Jest ładnie(j)

***

Już za nami:

 • Gravity Rush 2 (18 stycznia)
 • Resident Evil 7 biohazard (24 stycznia)
 • Nioh (9 lutego)
 • Sniper Elite 4 (14 lutego)
 • For Honor (14 lutego)
 • Halo Wars 2 (21 lutego)
 • Torment: Tides of Numenera (28 lutego)
 • Horizon Zero Dawn (1 marca)
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (3 marca)
 • Ghost Recon Wildlands (7 marca)
 • NieR: Automata (10 marca)
 • Mass Effect: Andromeda (23 marca)
 • Persona 5 (5 kwietnia)
 • Syberia 3 (20 kwietnia)
 • Sniper Ghost Warrior 3 (25 kwietnia)
 • Outlast 2 (25 kwietnia)
 • Warhammer 40,000: Dawn of War 3 (27 kwietnia)
 • Prey (5 maja)
 • Injustice 2 (16 maja)
 • Friday the 13th: The Game (26 maja)

***

2017 to liczba pierwsza, ale nie jesteśmy jeszcze pewni, czy jest to omen szczęśliwy, czy też pechowy. Wiele z wymienionych wyżej tytułów zapewne zostanie opóźnionych, czy nawet anulowanych.

Gry usunięte z listy:

Na pewno coś przegapiliśmy. Na co czekacie w tym roku? Dajcie znać w komentarzach.

Reklama

Komentarze (5)

Załóż konto

lub

 • Wczytywanie...