Eurogamer.pl

Xbox One X - wszystko o nowej konsoli

Premiera, cena i najważniejsze informacje.

Xbox One X jest najmocniejszą i najnowszą wersją konsoli Microsoftu wydanej w 2013 roku. Urządzenie zaoferuje lepszą wydajność i oprawę w grach niż poprzednie modele, ale będzie wspierać te same tytuły oraz akcesoria.

Choć Xbox One X wychodzi na pierwszy plan, to starsze wersje Xbox One wciąż pozostaną ważne dla twórców gier. Wszystkie produkcje będą trafiać także na podstawowy model platformy, z identycznymi trybami rozgrywki i funkcjami sieciowymi.

Microsoft kontynuuje także program Xbox Play Anywhere, a więc wszystkie gry z konsoli Xbox One X będą dostępne również na komputerach PC z systemem Windows 10 - jak chociażby Forza Motorsport 7 czy Crackdown 3.

Cena i premiera

Xbox One X trafi do sklepów 7 listopada 2017 roku. Podstawowy model konsoli będzie oferowany w kolorze czarnym, choć niewykluczone, że później do oferty wprowadzone zostaną inne wersje kolorystyczne.

Konsolę wyceniono na 499 dolarów. Przy tradycyjnym dla gier i konsol przeliczniku 1 do 1, oznacza to także cenę 499 euro. W Polsce urządzenie będzie kosztować ok. 2000 zł.

Podstawowa wersja modelu X posiada dysk 1TB oraz odtwarzacz UHD Blu-ray. Tak jak Xbox One S, najnowsza konsola posiada zasilacz wewnętrzny. Wszystkie porty i wejścia są identyczne, jak te z Xbox One S.

x1x

Specyfikacja sprzętowa

W momencie premiery Xbox One X będzie najmocniejszą konsolą stacjonarną dostępną na rynku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane na temat podzespołów i zestawienie ich ze starszym modelem, a także z platformą Sony.

Xbox One X Xbox One PS4 Pro
CPU Osiem zmodyfikowanych rdzeni x86 w 2,3 GHz Osiem zmodyfikowanych rdzeni Jaguar w 1,75 GHz Osiem rdzeni Jaguar w 2,1 GHz
GPU 40 zmodyfikowanych jednostek obliczeniowych w 1172 MHz 12 jednostek obliczeniowych GCN w 853 MHz (Xbox One S: 914 MHz) 36 poprawionych jednostek obliczeniowych GCN w 911 MHz
Pamięć 12 GB GDDR5 8 GB DDR3/32 MB ESRAM 8 GB GDDR5
Przepustowość pamięci 326 GB/s DDR3: 68 GB/s, ESRAM maks. 204 GB/s (Xbox One S: 219 GB/s) 218 GB/s
HDD 1 TB 2,5-cala 500 GB/1 TB/2 TB 2,5-cala 1 TB 2,5-cala
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray Blu-ray (Xbox One S: 4K UHD) Blu-ray

Poza informacjami wskazanymi w tabeli, warto jeszcze wspomnieć o zasilaczu 245 W, wyjściu HDMI (2160p, 60 Hz, HDR10, HDCP 2.0) oraz o trzech portach USB 3.0.

Funkcje

Najważniejsze cechy Xbox One X związane są z mocą tej platformy. Chodzi o możliwość uruchomienia gier w natywnej rozdzielczości 4K, w niektórych przypadkach przy zachowaniu płynności 60 klatek na sekundę.

Przykładem gry działającej w 4K/60FPS jest Forza Motorsport 7. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gry będą dostępne w 60 klatkach, ale we wszystkich możemy liczyć na rozdzielczość 4K - to priorytet dla Microsoftu.

Xbox One X dysponuje także zapasem mocy, który może pozwolić na dalsze ulepszenia oprawy graficznej. Mowa tu o jakości efektów, oświetlenia, zasięgu rysowania obiektów czy cieniach i innych aspektach warstwy wizualnej. Można też liczyć na krótsze czasy ładowania.

ffff

Istotny jest też fakt, że Xbox One X proponuje korzyści nie tylko dla posiadaczy ekranów 4K. Według zaleceń Microsoftu, wszystkie funkcje ulepszające oprawę mają być dostępne także na starszych modelach Xbox One.

10 najlepszych i 10 najgorszych gier horrorów Możesz się bać i możesz się śmiać. 10 najlepszych i 10 najgorszych gier horrorów

W praktyce oznacza to, że jeżeli gra zaoferuje do wyboru tryb 4K przy 30 klatkach lub 4K przy 60 klatkach, to identyczną opcję otrzymamy na Xbox One X i na zwykłym Xbox One. Uruchomienie opcji 4K na podstawowym modelu konsoli poskutkuje skalowaną w dół rozdzielczością. W efekcie dostaniemy ostrzejszy obraz i lepszy anti-aliasing niż w zwykłym 1080p.

Na Xbox One X najlepiej zadziałają gry z systemu wstecznej kompatybilności - czyli z konsol Xbox 360 i oryginalnego Xboksa. Jeżeli dany tytuł stawia na dynamiczne skalowanie rozdzielczości, to na modelu X otrzymamy możliwie najwyższe wartości.

Gry z X360 zaoferuję też na najnowszej konsoli lepsze filtrowanie tekstur, anizotropowe filtrowanie 16x AF, wsparcie nagrywarki GameDVR, a także szybsze ładowanie.

Reklama

Komentarze

Załóż konto

lub

  • Wczytywanie...