Eurogamer.pl

Współzałożyciel Oculus przyszłość VR widzi na sprzęcie mobilnym

Po sukcesie Gear VR.

Jack McCauley - jeden z siódemki założycieli Oculus VR - na targach elektroniki CES w Las Vegas wypowiedział się na temat swoich przewidywań dla rynku rzeczywistości wirtualnej.

Wywiad z serwisem TechRadar projektant rozpoczął jednak od chłodnej oceny zestawów Oculus Rift i wymienienia obszarów, które muszą ulec poprawie.

1

Jack McCauley i suwmiarka

- Sprzęt jest ciężki i drogi. Muszą zredukować koszty, a jeśli oznacza to poświęcenie kilku mniejszych funkcji urządzenia, to i tak muszą się na to zdecydować - przyznał.

McCauley już w przeszłości wypowiadał się dość kontrowersyjnie na temat rzeczywistości wirtualnej, twierdząc na przykład, że wyższa płynność działania nie zmniejszy poczucia nudności przy korzystaniu z VR, a jedynie generuje dodatkowe koszty.

Co z przyszłością technologii? Inżynier uważa, że niszą dla sprzętu tego typu mogą stać się urządzenia mobilne, jako przykład podając sukces Samsung Gear VR.

- To się sprzedało. Ogłosili we wtorek, że sprzedali 5 milionów egzemplarzy GearVR. To bardzo imponujące, wielki hit w przestrzeni mobilnej... Wygląda więc na to, że [miejscem dla VR - dop. red.] będzie sfera mobilna. Tu się sprzedaje, na PC jest za drogo - wyjaśnił.

Samsung rzeczywiście ogłosił 4 stycznia, że do konsumentów na całym świecie wysłano już 5 milionów zestawów Gear VR. To urządzenie - powstające we współpracy z Oculusem - jest tylko „bazą” i wykorzystuje smartfony w roli wyświetlacza.

Potrzebny jest więc tylko odpowiedni telefon z rodziny Samsung Galaxy. To pozwala znacznie ograniczyć koszty, ale - oczywiście - zmniejsza też możliwości techniczne.

Warto także pamiętać, że liczba pięciu milionów to urządzenia „wysłane”, a nie sprzedane. W wielu krajach Samsung rozdawał stacje bazowe za darmo do kupionych smartfonów.

Sam Jack McCauley to zasłużony twórca, odpowiedzialny między innymi za zaprojektowanie pierwszych kontrolerów do Guitar Hero. W Oculus VR służył jako główny inżynier do 2015 roku. Odszedł krótko po przejęciu firmy przez Facebook.

Reklama

Komentarze

Komentarze zostały zamknięte, ale możesz kontynuować dyskusję pod innymi materiałami lub na Forum!

  • Wczytywanie...