Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

CS:GO - początek, jak zacząć, porady

Dobrze wejdź w grę - poznaj najważniejsze elementy.

Ekran startowy Counter-Strike: Global Offensive, który pojawia się zaraz po uruchomieniu gry, nie jest skomplikowany. Widzimy na nim raptem kilka dostępnych opcji, a całość ułatwia fakt polonizacji tytułu. W zasadzie interfejs możemy podzielić na 6 elementów:

  1. Pasek nawigacji - górna belka, na której rozmieszczono sześć przycisków. Pierwszy z nich, „Graj”, odpowiada za uruchomienie meczu po uprzednim wybraniu trybu gry. Następnie mamy „Ekwipunek”, gdzie zdecydujemy o używanych przez nas skórkach, oraz „Oglądaj”, czyli miejsce w którym możemy oglądnąć historię swoich meczy oraz najważniejsze wydarzenia z turniejów. Dalej znajdziemy „Nagrody”, „Opcje”, oraz „Wyjście z gry”. Pod pierwszym przyciskiem znajdują się wszystkie statystyki i osiągnięcia naszego konta. „Opcje” z kolei pozwalają na dostosowanie ustawień CS:GO, zaś ostatni przycisk służy do wyłączenia programu.
  2. Nadzór - ten panel jest widoczny dla tych graczy CS:GO, którzy złamali regulamin, bądź korzystali z nielegalnego oprogramowania wspomagającego.
  3. Sklep - miejsce, w którym zostajemy poinformowani o bieżących promocjach dotyczących skórek, skrzynek oraz kluczy. Z tego panelu zostaniemy przeniesieni dalej, chcąc dokonać zakupów, bądź przeglądać inne oferty.
  4. Profil - w tym miejscu znajdziemy informacje o naszych postępach, odznaczeniach, poziomie i zdobytych medalach.
  5. Znajomi - panel służy do podglądu posiadanych znajomych na Steam oraz tych zalogowanych do CS:GO. Z tego miejsca można w prosty sposób zaprosić ich do wspólnej zabawy.
  6. Aktualności - zajmuje najwięcej miejsca na ekranie i służy do informowania o bieżących sprawach, związanych z grą Valve.
Menu jest proste i przejrzyste

Terroryści czy Antyterroryści?

W CS:GO mamy dwie frakcje do wyboru: Terrorystów oraz Antyterrorystów. Wybór pomiędzy jednymi, a drugimi sprowadza się jedynie do kwestii dostępnej broni i roli odgrywanej w grze. Żadna ze stron nie jest silniejsza, różnica polega tutaj na tym, że ci pierwsi mają nieco mocniejszy arsenał, drudzy z kolei posiadają ekwipunek o większej celności. Dodatkowo, Terroryści są nieco tańsi, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze egzemplarze broni palnej, no i nie muszą kupować zestawów do rozbrajania bomb. Tutaj dochodzimy do głównej różnicy pomiędzy jednymi, a drugimi, czyli ich roli. Antyterroryści muszą uratować zakładników (mapy z początkiem cs_nazwamapy), lub rozbroić podłożoną bombę (mapy z początkiem ds_nazwamapy). Przeciwnicy analogicznie zajmują się przeszkadzaniem w misji ratunkowej, bądź podkładaniem ładunku wybuchowego. Oczywiście obie strony w międzyczasie likwidują się wzajemnie.


Ekwipunek

Najważniejszym trybem w CS:GO są mecze rankingowe, bowiem to one określają poziom danego gracza i przydzielają mu stosowną rangę. O ile pozostałe opcje zabawy rządzą się własnymi zasadami, tak wszystkie łączy jedna, wspólna rzecz - nigdzie nie zdobywamy broni na stałe. Obie strony (Terroryści i Antyterroryści) mają ekwipunek początkowy i w zależności od trybu gry, możemy otrzymać dostęp do pozostałego oręża od razu, losowo, bądź kupując go na czas meczu.

Ekwipunek to ważna sprawa, bez dobrego sprzętu ani rusz!

Zatem jak poznać cały arsenał? Warto ściągnąć z warsztatu Steam mapę treningową, na której mamy możliwość postrzelania do celu każdym egzemplarzem broni. Zainteresowanych odsyłam tutaj. W ten sposób zanim przejdziemy do właściwej zabawy, poznamy meandry broni palnej. Warto się tematem zainteresować, bowiem każdy pistolet, czy karabin różni się od siebie. Nie chodzi tutaj tylko o zadawane obrażenia, czy ilość kul w magazynku. Dochodzi do tego celność, odrzut, czy czas przeładowania oraz szybkostrzelność. Mnogość tych czynników sprawia, że już na początku powinno się przetestować cały arsenał, by nie tylko wiedzieć o wszystkich cechach sprzętu. Dzięki temu sami przekonamy się, z jakim ekwipunkiem jest nam najwygodniej.


Nie przeładowywuj

Należy pamiętać, że w odróżnieniu od innych strzelanek, w CS:GO jest określona liczba dostępnych naboi dla danej broni. Oznacza to, że nie możemy strzelać w nieskończoność - prędze, czy później zostaniemy bez amunicji i będziemy musieli posługiwać się nożem. To „nietypowe” rozwiązanie sprawia, że spora część graczy, przyzwyczajona do nieskończonej ilości pocisków, atakuje bez opamiętania. Dlatego warto mieć na uwadze ekonomię w dystrybuowaniu magazynkiem.

To sprowadza się do większego problemu, czyli kwestii przeładowywania broni. Po zmarnowaniu 5 pocisków w karabinie, sporo z nas ma odruch automatycznego przeładowania. Należy się tego oduczyć, bowiem ten proces jest w CS:GO stosunkowo długi. W tym czasie wróg może zmienić swoją pozycję, lub nas zaatakować. Dlaczego? Nie dość, że przeładowanie zajmuje nam czas i czyni bezbronnymi, to w dodatku jest głośne. W ciasnych pomieszczeniach słychać wymianę magazynka, dlatego przeciwnik łatwo może zorientować się, gdzie jesteśmy i , że właśnie teraz jesteśmy uziemieni. Nie warto zatem przeładowywać, bo tymi kilkoma kulami, które mamy, możemy spokojnie wyeliminować konkurenta.


Oglądaj zawodowców, ale nie udawaj ich

Oglądanie zmagań profesjonalnej sceny CS:GO jest czymś zrozumiałym, jeśli chce się czegoś nauczyć. Zawodnicy ci mają ogromne doświadczenie i wprawę, dlatego to naturalne, że chcemy ich naśladować. Problem jednak w tym, że ich zagrania są przećwiczone i dostosowane pod całą drużynę. Swoje zdolności okupili setkami godzin treningu, dlatego nie warto za nimi ślepo podążać. Brać przykład, samemu testować i wzorować się - owszem, to jest coś, co każdy powinien robić. Niemniej należy znać różnicę pomiędzy tym, a kopiowaniem. Przypominam bowiem, że CS:GO to gra drużynowa, a nietypowe zachowanie może sprawić, że reszta ekipy nie zrozumie naszych intencji.

Od profesjonalnych graczy można naprawdę wiele się nauczyć

Granat nie wygrywa

Częstym błędem popełnianym przez początkujących graczy, jest nadmiar wiary pokładanej w granaty. Każda postać ma 100 punktów życia, a przy zakupie odpowiedniej kamizelki dodatkowo 100 punktów pancerza. Celnie rzucony granat nie jest w stanie zabić kogoś o pełnym pasku HP. Zada mu spore obrażenia, to prawda, ale pozbawi nas również arsenału. Możemy mieć bowiem maksymalnie przy sobie do 4 różnych granatów, przy czym jedynie dwa rodzaje (z pięciu dostępnych) ranią: wybuchowy i zapalający. Pamiętać należy też o tym, że rzucanie granatem nie jest sztuką łatwą, obiekt ten porusza się po specyficznej trajektorii, może odbić się od ścian i np. wylądować pod nogami sojuszników.

W sytuacjach 1 na 1, broń palna jest o wiele skuteczniejsza, niż bombardowanie przeciwnika. Granatów używamy tylko, gdy wiemy, że jest kilku przeciwników, przy czym niekoniecznie korzystamy z tych zadających obrażenia. Niejednokrotnie lepiej sprawdzi się granat dymny, lub oślepiający. Należy jednak pamiętać, że ta broń wpływa również na sojuszników. Zamiast zatem biegać po mapie i rzucać naszymi zabawkami, gdzie popadnie, warto przemyśleć ich zastosowanie. Tutaj uwaga, niewykorzystany granat po naszej śmierci może zostać podniesiony przez wroga.


Wychylaj się „z głową”

Kucanie zwiększa naszą celność, zmniejsza szybkość poruszania się, ale sprawia również, że jesteśmy cichsi. Wróg nas zatem nie usłyszy, co teoretycznie daje nam milion możliwości. W praktyce sprawia jednak, że jesteśmy niesamowicie powolni, przez co łatwo nas wyeliminować. Dlaczego? Przez własny błąd, jakim jest wychylanie podczas właśnie kucania. W takiej sytuacji przeciwnik zauważy nas szybciej, niż my jego. Dlatego jeśli koniecznie chcemy sprawdzić, co jest za rogiem, koniecznie używamy do tego normalnego trybu chodzenia. Po prostu idziemy lekko w bok i szybko z powrotem chowamy się za ścianą.


Kluczem jest komunikacja

Z tego powodu kluczem do sukcesu jest komunikacja z drużyną. Counter-Strike: Global Offensive posiada wbudowany komunikator głosowy, służący do porozumiewania się w obrębie własnej frakcji. Dzięki temu nie musimy korzystać z programów zewnętrznych, tylko po wciśnięciu jednego przycisku, możemy rozmawiać z resztą ekipy. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu informujemy ich o pozycji drużyny przeciwnej.

Pamiętaj, że drużyna jest po to, by współpracowała ze sobą!

Gdy zauważymy wroga, wystarczy wskazać jego liczebność i pozycję sojusznikom, co umożliwi zaaranżowanie zasadzki, czy atak całą grupą. Nie warto bowiem zmieniać sytuacji, w której możemy mieć przewagę liczebną na naszą niekorzyść. Szansa, że sami wyeliminujemy dwóch przeciwników jest mniejsza, niż, gdy walczymy 2 na 2. Dlatego właśnie najważniejsza jest komunikacja. Ta powinna być prosta i rzeczowa. Nie ma bowiem sensu wypowiadanie złożonych zdań, gdy każdy w ekipie może mieć coś do przekazania. Dochodzi wtedy do chaosu i traci się kontrolę nad sytuacją.


Używaj mapy

Nie bez powodu w grze dostępny jest radar. Na nim widzimy pozycję swojej drużyny oraz mamy wgląd w daną mapę. Dzięki temu możemy przewidzieć ruchy konkurencji, zaplanować pułapkę oraz uniknąć nieprzyjemności strzelenia sojusznikowi w plecy.


Automatyczna zamiana na podniesiony karabin

Każdy początkowy gracz powinien odznaczyć tę opcję w ustawieniach. Sprawia ona bowiem, że jeśli wejdziemy na znajdującą się w pobliżu broń, automatycznie ją podniesiemy. Proces ten zajmuje trochę czasu, a w dodatku może okazać się, że podniesiony ekwipunek nie jest przeładowany. W efekcie tracimy kilka cennych sekund, jesteśmy bezbronni i nie mamy pewności, czy w pobliżu kogoś przypadkiem nie ma.


Celuj w głowę

Problematycznym nawykiem u osób początkujących, jest trzymanie celownika na wysokości nóg wroga. Jest to wygodne, ale zupełnie niepraktycznie zachowanie. W CS:GO obrażenia w tę część tułowia są najmniejsze, dlatego warto wyrobić sobie odruch trzymania celownika przynajmniej na wysokości klatki piersiowej. Dzięki temu unikamy sytuacji w której musimy marnować czas, podnosząc broń i celując. Zamiast tego mamy arsenał od razu gotowy do strzału. Oczywiście, najrozsądniej byłoby celować od razu w głowę, ale ta umiejętność przyjdzie z czasem.


Spis treści: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: CS:GO - tryby gry: co warto wiedzieć


Pistolet to przyjaciel

Ostatnia, ale nie najmniej ważna porada - nie bez powodu mamy pistolet. Broń ta jest często niedoceniana przez graczy. Niesłusznie, bowiem ten rodzaj ekwipunku jest na tyle różnorodny, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Warto bowiem traktować pistolet jako broń zapasową, gdy pozbędziemy się całej amunicji do głównego oręża. Kilka skutecznych strzałów jest w stanie nie tylko dobić wroga, ale zabić i zupełnie zdrowego przeciwnika!

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Counter-Strike: Global Offensive

PS3, Xbox 360, PC, Mac

Powiązane tematy
O autorze

Patryk Manelski

Contributor

Komentarze