Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

CS:GO - kontrola odrzutu

Kluczowe wskazówki przy strzelaniu.

Większość czasu w CS:GO spędzimy na strzelaniu. Nie ma co zatem ukrywać, że poziom naszej zabawy zależny jest od naszych umiejętności w trafianiu. Z tego powodu początkowe mecze w produkcji Valve mogą wydawać się frustrujące. Łatwo posądzić przeciwników o korzystanie z programów wspomagających lub zwykłe oszukiwanie. W rzeczywistości zazwyczaj jest zupełnie inaczej, gracze po prostu panują nad swoją bronią lepiej od nas.

Rodzajów broni nie brakuje, o czym już zdarzyliście się przekonać. Ekwipunek cechuje się własnymi parametrami, jak np. celność, czy siła ognia. Te elementy są niezwykle ważne, ale na nic się one nie przydadzą, gdy podczas strzelania, zwyczajnie nie trafiamy. Niekoniecznie wynika to z braku umiejętności, czy niekontrolowania myszki. W CS:GO bowiem każda broń palna ma swój wzór odrzutu.

Opanowanie odrzutu to absolutna podstawa gry

Co to jest? Najprościej rzecz ujmując to sposób, w jaki lecą pociski, gdy strzelamy ogniem ciągłym (full auto lub spray). Chcąc sprawdzić pattern (wzór) danego modelu, wystarczy cały czas strzelać do ściany bez poruszania myszką i stojąc w miejscu. Widoczny wzór jest kwintesencją danej broni, czyli schematem lotu jej pocisków. Za każdym razem ten pattern dla danego egzemplarza będzie się powtarzał, dzięki czemu jesteśmy w stanie się go nauczyć. Oczywiście podczas biegania broń zachowuje się nieco inaczej, ale znając te podstawy, możemy zacząć naukę kontroli odrzutu.

Wiedząc już, jak zachowuje się nasza broń, staramy się ją opanować. Schemat działania nie jest prosty, bowiem wymaga od nas odwrotnych ruchów myszką, w stosunku do tego, co widzimy na ostrzelanej ścianie. Brzmi to skomplikowanie nie bez powodu - opanowanie tej sztuki jest bowiem trudnym zadaniem, ale opłacalnym. Pod tym linkiem znajdziecie wzory zachowania się poszczególnych modeli broni i ruchy myszką potrzebne, by je kontrolować.

Nie ma sensu uczyć się wszystkich ruchów na pamięć. Na początku warto zacząć od popularniejszych broni, jak np. M4A1-S i AK-47. Skuteczne korzystanie z tych egzemplarzy ułatwi trenowanie pozostałych modeli. Poza tym, AK-47 jest jednym z trudniejszych karabinów do opanowania, a przy okazji jego wzór przypomina SG-553! Śmiało można zatem uznać, że opanowanie tych dwóch broni to absolutna podstawa, ale i również dobry fundament pod dalszy rozwój.

Tutaj zaczyna się etap pamięci mięśniowej, czyli coś z czego znani są profesjonalni zawodnicy. Chodzi o to, by nasza dłoń wykonywała automatycznie odpowiednie ruchy myszką, by kontrolować odrzut. Nie ma tutaj najlepszej recepty, jak tego dokonać. Wymaga to po prostu ciągłego trenowania i uczenia się. Warto zatem ćwiczyć na przeznaczonej ku temu mapie, czyli Recoil Master, dostępnej na Steam Workshop. Zaopatrzcie się w nią i korzystajcie z jej dobrodziejstw. Dzięki niej w prosty sposób można poznać i poczuć wzór odrzutu każdego modelu broni, oraz sprawdzić strzelanie działanie w ruchu.

Należy pamiętać, że umiejętne korzystanie z full auto nie sprawi automatycznie, że wygramy. Co z tego, że znamy pattern naszej broni, gdy nasza celność wciąż wymaga poprawy? Przypominam przy tym, że przeciwnicy zazwyczaj nie stoją w miejscu. Stąd po nauce full auto warto sprawdzić, jak ogień ciągły działa w ruchu. Jasne, o wiele częściej lepiej jest spokojnie stanąć w miejscu, wymierzyć i strzelić, nawet na ogniu automatycznym. Bywają jednak sytuacje, w których musimy się szybko przemieszczać. Do tego należy pamiętać o tak prozaicznej rzeczy, jaką jest czułość myszki. Nie ma sensu podawać tutaj gotowych ustawień, bowiem to zależy od możliwości sprzętu, jak i naszych umiejętności, czy przyzwyczajeń. Warto jednak pamiętać, że wysoka czułość ułatwia granie - nie musimy bowiem wykonywać pełnych ruchów po podkładce, by obrócić postać i celownik.


Spis treści: CS:GO - poradnik i najlepsze wskazówki

Następnie: CS:GO - rzucanie granatów


Cały czas mówiliśmy o odrzucie, ale w stosunku do strzelania ogniem ciągłym. Co jednak w sytuacji strzelania krótkimi seriami, czy pojedynczymi pociskami? Sprawa wygląda identycznie. Dzięki poznaniu wzoru danej broni wiemy, jak lecą jej pierwsze pociski. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie się do celnego strzelania - znając zachowanie danego egzemplarza wiemy, czy myszką powinniśmy ruszyć lekko do dołu, by celownik nam nie uciekł. Zazwyczaj początkowa amunicja leci w miarę skupiona, dlatego bardziej precyzyjne rodzaje strzelania wymagają mniejszej wprawy niż full auto. W przypadku krótkich serii ważniejsze są pozostałe parametry broni.

Read this next