Eurogamer.pl

Terraria - Recenzja

Kopalniany raj.

Gra pierwotnie ukazała się na PC. W ubiegłym roku, w marcu, ukazały się edycje konsolowe, a w grudniu Terraria trafiła na Vitę.

Niezależna gra platformowa, znana użytkownikom komputerów osobistych już od 2011 roku, niedawno doczekała się wersji konsolowej. W ubiegłym roku miłośnicy Terrarii mogli przenieść się sprzed monitorów na wygodne kanapy przed telewizorami, a w grudniu również na PS Vitę. Na małej konsoli Sony gra spisuje się lepiej, niż można było się spodziewać.

Terraria to Minecraft w duchu przygodowych gier dwuwymiarowych. Z jednej strony, intryguje mechaniką tworzenia przedmiotów i wznoszenia budowli, co pobudza kreatywność i morderczo wciąga. Z drugiej zaś, zabawa skłania do eksploracji losowo stworzonych światów, kusząc niesamowitymi skarbami, kryjącymi się w jaskiniach głęboko pod ziemią. Z początku banalna rozgrywka szybko zmienia się w intrygującą przygodę, którą każdy gracz rozwija na swój sposób.

Konsola w konsoli?! Incepcja!

Generator projektuje losowe światy pełne różnorodnych krajobrazów. Wprowadza też do każdej mapy główny grobowiec, skrywający ostatniego bossa gry, któremu niełatwo sprostać bez uprzedniego przygotowania. Po drodze poznajemy również bohaterów niezależnych i sprzedawców. Możemy ich nakłonić, by zamieszkali w uprzednio wybudowanych przez nas domostwach. Warto również odwiedzać światy zaprojektowane przez innych graczy - możemy tu odnaleźć zupełnie nowe przygody.

Wersja na konsolę przenośną nie jest sprzedawana w systemie cross-buy, tak więc właściciele Terrarii na PlayStation 3 będą musieli zapłacić drugi raz, by móc uruchomić ją na małym ekranie. Plusem jest możliwość korzystania z zapisanych stanów na dowolnym urządzeniu, a także eksploracja światów stworzonych przez graczy z obu platform. Nie usprawiedliwia to jednak wymogu zakupu tego samego tytułu po raz drugi.

„Górnicze przygody prezentują się świetnie na małej konsolce.”

terraria vita 1

Czasami mam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje...

Podobnie jak na większej konsoli, gra na Vitę nie jest najnowszą wersją - do tej mają dostęp wyłącznie użytkownicy PC. Aktualizacja ma pojawić się w pierwszym kwartale bieżącego roku, więc wystarczy nieco cierpliwości. Wydanie konsolowe zawiera dziesiątki ekskluzywnych przedmiotów, ubrań, stworków, a nawet bossów, które w pewnym stopniu mogą zachęcić zarówno nowych graczy, jak i weteranów tej produkcji.

Górnicze przygody prezentują się świetnie na małej konsolce. Tekstury i kolory wyglądają bajecznie, a gra chodzi płynnie. Spadki animacji zdarzają się tylko w przypadku rozgrywki sieciowej, gdzie również występuje opóźnienie przesyłu danych. Nie zdarza się to jednak na szczęście za każdym razem.

Terraria wykorzystuje w pełni możliwości PlayStation Vita. Dwa dostępne tryby używania kursora - automatyczny i ręczny - obsługujemy prawą gałką analoga lub za pomocą tylnego panelu dotykowego. Umożliwia on nie tylko płynną zmianę kierunków uderzania kilofem, ale i celowanie bronią dystansową.

terraria vita 2

Jeżeli w świecie innego gracza widzisz obok siebie kilka nagrobków, to lepiej trzymaj miecz w pogotowiu. Groźna bestia czai się tuż tuż.

Drugim elementem ułatwiającym rozgrywkę jest fakt, że na dotyk reaguje również wyświetlacz Vity. Przyspiesza to i usprawnia poruszanie po wszystkich oknach oraz pomaga w szybszym wyborze przedmiotów podręcznych. Nie musimy klikać kilka razy, próbując obronić się przed wynurzającym z ciemnej jaskini kościotrupem, który zaskoczył nas w trakcie wydobywania rudy srebra. Jedno stuknięcie w ikonkę broni i już możemy posłać kościeja w zaświaty.

Gra potrafi zaskoczyć i pochłonąć bez reszty. Możliwość uruchomienia PlayStation Vita w dowolnym miejscu sprawia, że w każdej wolnej chwili chce się wracać i dalej eksplorować nieznane krainy i walczyć z poukrywanymi bossami. Terraria spisuje się fenomenalnie - nie pamiętam, kiedy ostatnio zdarzyło mi się wyłączyć konsolę i uzmysłowić sobie, że siedziałem przy niej ponad 13 godzin bez przerwy. Kilof, pochodnie i miecz spakowane? Nadszedł czas na podróż w nieznane!

8 / 10

Terraria - Recenzja Łukasz Winkel Kopalniany raj. 2014-01-13T10:40:00+01:00 8 10
Reklama

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte, ale możesz kontynuować dyskusję pod innymi materiałami lub na Forum!

  • Wczytywanie...